Dzień Patrona – inaczej

Ostatnie miesiące sprawiają, że wielokrotnie słyszymy, że coś odbywa się inaczej niż zawsze. Tak dzieje się nie tylko z trybem nauki w naszej szkole, ale i z wieloma uroczystościami. Dzisiaj obchodzimy Dzień Patrona, który dotychczas służył integracji Batorowej Rodziny. Do III LO przybywali absolwenci, by opowiadać o swoich pasjach, przekazywać wiedzę życiową i naukową, ale przede wszystkim, żeby pobyć z kolejnymi uczniami Batorego, powspominać dawne dzieje z nauczycielami, przejść się znowu po dawno nieodwiedzanych korytarzach. Ale rok 2020 zapamiętamy jako inny i dlatego swoimi zainteresowaniami dzielą się z Wami ci, których słyszycie i widzicie w trakcie „zdalnych” lekcji. Nauczyciele Tomasz Buja i Waldemar Podkidacz przybliżają historię III LO w Chorzowie przez pryzmat starych dokumentów i archiwów, aby zwrócić Waszą uwagę na to, jaka była szkoła powszechna w Hajdukach, gdy rozpoczynała swoją działalność 10 września 1935 roku oraz kto ją zaprojektował.
Ostatni materiał ma charakter kronikarski, bo pozbierałam w nim krótkie informacje o osobach, które nie tak dawno skończyły naszą szkołę i bardzo dobrze odnalazły się w świecie w rolach zarówno przedsiębiorców, naukowców, artystów.
Dzień Patrona – inny niż poprzednie, ale jesteśmy razem chociaż w trochę inny sposób.
Ewa Noworzyn-Pilch

Prezentacja – osobowości Batorego

Karol Schayer – prezentacja Waldemara Podkidacza

Dzień Otwarcia szkoły prezentacja Tomasza Buji

Na zakończenie opowieści o szkole dzielimy się linkiem do filmu „Grażynka” w reżyserii Bartłomieja Grzesika. Film jest autorską opowieścią o III LO, którą stworzyli ówcześni jej uczniowie wraz z absolwentami.
https://www.youtube.com/watch?v=BulwL2vD6iY