Erasmus – Londyn

Czy warto poświęcić tydzień swojego życia by wziąć udział w szkoleniu dla nauczycieli w ramach programu Erasmus Plus?

Moja odpowiedź na to pytanie brzmi – zdecydowanie tak! Nawet jeśli będzie się to wiązało z rezygnacją z części wakacyjnego odpoczynku, jednakże pod kilkoma warunkami:

  1. Najważniejsze, by zadbać o to, by tematyka kursu miała jak najszersze zastosowanie w naszej pracy i wiązała się z naszymi zainteresowaniami. Przy okazji będzie wspaniale, jeśli będziemy mogli podzielić się zdobyta wiedzą i umiejętnościami z innymi.
  2. Obowiązkowo należy sprawdzić wiarygodność i rzetelność organizatora (np. czytając opinie na temat danej instytucji), ponieważ nawet najciekawiej zapowiadający się kurs na niewiele nam się przyda jeśli będzie źle przeprowadzony lub wprost się nie odbędzie…
  3. Nie bez znaczenia jest także miejsce do jakiego się wybieramy – mając możliwość wyboru, warto zadbać o to, abyśmy w miejsce do którego chcemy się udać, mogli dodatkowo skorzystać np. odkrywając kulturę i sztukę kraju, który nas interesuje lub chociażby doskonaląc dany język obcy. Dla mnie osobiście, decydując się na wyjazd do Londynu, dodatkowym atutem był dostęp do muzeów, galerii, ale również księgarni oferujących szeroką gamę literatury, filmów oraz gier dydaktycznych, z których korzystam podczas pracy z uczniami.

Kurs, na który się zdecydowałam nosił tytuł „Uczenie się przez rozwiązywanie problemów”. Tematyka kursu ma zastosowanie do różnych przedmiotów i mam nadzieję, że wielu nauczycieli naszej szkoły zechce skorzystać z tej metody pracy.

Korzenie metody sięgają lat 80 – tych XX wieku, kiedy to po raz pierwszy zastosowano ją w szkołach medycznych na przyszłych lekarzach w celu nauczenia ich myślenia krytycznego. Głównym założeniem metody jest zmiana stylu uczenia się (na wielu lub niektórych zajęciach) – nauczyciel ma za zadanie przedstawienie uczniom złożonego autentycznego problemu w celu rozwijania ich wiedzy dotyczącej zagadnienia, jak również metody i sposobów szukania rozwiązań (ważne, by temat żywo ich interesował, co przełoży się na ich motywacje do nauki). Nauczyciel dodatkowo monitoruje i wspiera cały proces . Uczniowie uczą się także organizacji swojej pracy, m.in. przez dobór tych zagadnień, które szczególnie ich interesują, ćwiczą kreatywność, współpracę oraz samoocenę. Odkrywają, że niejednokrotnie nie ma prostych rozwiązań, a ta świadomość to podstawa kształcenia krytycznie myślącego człowieka.

Podsumowując, uważam, że zdobyta przeze mnie wiedza i umiejętności przydadzą się nie tylko na moich lekcjach, mam również nadzieje „zarazić” innych nauczycieli. Wspaniałym doświadczeniem było poznanie kolegów po fachu z różnych zakątków Europy i możliwość wymiany doświadczeń, a także nawiązanie kontaktów do współpracy na przyszłość.

Co najważniejsze, głównymi beneficjentami szkolenia, uważam, będą sami uczniowie jeśli poprawi się jakość ich nauki, a przecież o to głownie chodzi w programie Erasmus Plus.

Londyn kurs 3 Londyn kurs