Viva, viva il Carnevale!

2 lutego wybraliśmy się na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, aby wziąć udział w Italofonii – cyklicznej imprezie dedykowanej licealistom uczącym się języka włoskiego i chcącym poszerzyć swoje wiadomości na temat kultury tego kraju. Organizatorzy tegorocznej edycji zabrali nas w świat włoskiego karnawału! Co ciekawe, nie było ani słowa o Wenecji, za to wiemy już skąd się wzięła idea bitwy na pomarańcze – il Carnevale di Ivrea, jaki cel ma przebieranie się za las – il Carnevale di Satriano, wiemy również ile ważą dzwonki na plecach tzw. Mamuthones – il Carnevale di Mamoiada na Sardynii. Poznaliśmy słynne „maschere” (maski-przebrania), które wywodzą się z włoskiej komedii ludowej (Commedia dell’arte) i do dziś są wszechobecne w karnawale – Arlecchino, Pulcinella, Colombina, Rosaura, Pantalone i wiele innych. Dodatkowo, świetnie się bawiliśmy, mogąc stworzyć własną „maskę karnawałową”!

Dodatkowe informacje na temat Italofonii na stronie Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ pod adresem http://romanistyka.us.edu.pl/aktualnosci.html

20170205_144530 20170205_144356