Rotary Club

26 października br. przyjęliśmy w naszej klasie koleżankę Berenice Isidro Aleman. Z programu Rotary Youth Exchange (RYE), który daje możliwość wielu tysiącom młodych ludzi zobaczenia jak żyją ludzie w innych krajach, poznania nowych kultur i zaszczepienia w młodzieży ducha międzynarodowego zrozumienia. W przyjaznej atmosferze utworzyliśmy ciekawą dyskusję na temat Meksyku, z którego pochodzi. Rozmawialiśmy po hiszpańsku, zadawaliśmy frasujące pytania. A o kuchni regionalnej, tamtejszej religii, położeniu i zależnościach językowych- wiemy już wszystko. Nasz gość pokazał nam swoje życie z wielu perspektyw, dowiedzieliśmy się o liceum naszej koleżanki, o dniu 1, 2 listopada i świętach, jakie wtedy obchodzą. A także o mariachi.
Trzymamy kciuki za Berenice i życzymy jej dalszego powodzenia!
2A, Sara Szepietowska
1
32

***************************************************************************************************************
Każdy uczeń może przeżyć taką przygodę.

Naszą szkołę odwiedzili uczniowie z Wenezueli, Tajwanu i Niemiec, którzy przebywali przez rok w Polsce i uczęszczali do polskich szkół w ramach wymiany Rotary Club. Opowiedzieli o swoich doświadczeniach i wnioskach z pobytu. We wrześniu uczennica kl. 1c w LO Agata Gintowt wyjechała na rok w ramach Rotary Club do Ameryki Północnej, a do naszej szkoły uczęszczała Berenice z Meksyku.
DSCN4969

*****************************************************************************************************************
Świat na wyciągnięcie ręki…

Każdy ma marzenia. Moim marzeniem od wielu lat było zwiedzenie Ameryki Północnej. Wydawało się to mało realne biorąc pod uwagę sprawy finansowe i wizowe. Kiedy moja kuzynka mieszkająca na stałe w Niemczech wyjechała na rok do Ameryki do szkoły w Tulsie bardzo Jej zazdrościłam. Kiedy razem oglądałyśmy przepiękne zdjęcia z Grand Canyon’u, New Yorku, San Francisco czy Las Vegas po Jej powrocie rodziło się pytanie : „A kiedy ja?”
Dzisiaj jest wrzesień 2015 roku a ja … spełniam swoje marzenie. 27 lipca wylądowałam w Phoenix w Arizonie.
Jak nierealne stało się realnym?
O klubie Rotary dowiedziałam się od koleżanki z tańców, na które uczęszczam od lat. Joasia właśnie pakowała się na Tajwan.

IMAG1006

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rotary jest światową organizacją humanitarną z ponad 1,2 miliona członkami zrzeszonymi w 34.500 klubach Rotary w ponad 200 krajach i regionach geograficznych. Członkowie Rotary to mężczyźni i kobiety o różnorodnych zawodach, których łączy wspólny cel uczynienia świata lepszym przez służbę humanitarną. Celem działalności Klubów Rotary jest wspieranie i umacnianie ideału służby, jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć.
Klub pomaga młodzieży poznawać ludzi i ich kulturę w różnych krajach świata. Oferuje wymianę do Kanady, Brazylii, Meksyku, Australii, Kolumbii, Indonezji, Tajwanu oraz USA.
Oczywiście mój udział w wymianie to nie tylko przyjemności, to wiele obowiązków. Przede wszystkim jestem ambasadorem Polski. Uczestniczę w spotkaniach, na których przybliżam kulturę i zwyczaje mojego kraju, mojej rodziny.
Aby się zakwalifikować trzeba było spełnić pewne warunki. Moi rodzice zadeklarowali chęć przyjęcia do domu na czas mojej nieobecności osobę z któregoś z wymienionych wyżej krajów, opłacić przelot, ubezpieczenie i kieszonkowe. Ja ze swej strony musiałam mieć dobre wyniki w nauce i pozytywną opinię mojej wychowawczyni.
Czyż świat nie jest na wyciągnięcie ręki?
Opiekujcie się serdecznie moją koleżankę Berenikę, która przyjechała do Was na moje miejsce od 1 września 2015. Pokażcie Jej nasz Chorzów, kraj z jak najlepszej strony.
We wrześniu 2016 roku zapraszam na prezentację: „Spełnione marzenie”
Agata Gintowt

******************************************************************************************************************
Informacje dotyczące wymiany w roku szk. 2016/2017 zawarte w liście p. Jacka Smorzewskiego z Rotary Club Katowice (http://wymiana.rotary.org.pl).

Zobacz -> Gintowt Agata

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

W związku z rozpoczęciem procesu rekrutacji do Programu Wymiany Młodzieżowej – Rotary Youth Exchange, proszę o przekazanie zainteresowanej młodzieży i rodzicom harmonogramu spotkań w naszym Klubie. Na spotkaniach będą mogli zobaczyć jak wygląda w praktyce wymiana młodzieżowa, będą mogli dopytać o szczegóły, tak członków Klubu, mnie jak i rodziców, którzy wysłali swoje dzieci na wymianę.

Mamy zagwarantowane 7 miejsc łącznie do następujących krajów: Argentyna, Australia, Brazylia, Ekwador, Francja, Indie, Indonezja, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Niemcy, Tajwan, USA i Włochy.

Wymiana trwa do 11 miesięcy, w trakcie których rodziny będą musiały przyjąć inne dziecko w miejsce swojego.

Plan spotkań ze studentami wymiany, na które Rotary Club zaprasza rodziny dzieci aplikujących do wymiany 2016/17, jak również Was:

  1. Spotkanie Rotary Youth Exchange – prezentacje studentów przyjmowanych w naszym Klubie w roku 2015/16 – Laura i Rafaela z Brazylii, Kevin z Tajwanu, Elliott z USA. Termin 22 września godz 19 Gospoda pod Kogutem w Tychach ul. Mikołowska 66.
  2. Spotkanie RYE – studenci powracający z wymiany 3 z 5 osób (Ania z Tajwanu, Igor z Brazylii, Karol i Stasiu z Meksyku, Kuba z USA), termin 29 września – godzina 19 w Kogucie.
  3. Spotkanie RYE- studenci przyjmowani  – Nathalia i Victor z Brazylii, Berenika z Meksyku, termin 13 października  godz 19 Kogut w Tychach.
  4. Spotkanie RYE – studenci powracający z wymiany – pozostałe dwie osoby z pięciu (pkt 2) w dniu 20 października 2015 r. Gospoda pod Kogutem.