14 czerwca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

W poniedziałek 14 czerwca 2021 przedstawiciele czterech chorzowskich szkół średnich wyruszyli na rowerach ze skweru u zbiegu ulic Jubileuszowej i Batorego gdzie znajduje się pomnik upamiętniający funkcjonowanie w czasie wojny obozu koncentracyjnego Bismarckhütte, do Oświęcimia. W ten symboliczny sposób młodzież z naszego Liceum, Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie, Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie – oraz i TM-E Tesla w Chorzowie chcieli upamiętnić 81. rocznicę pierwszego transportu więźniów do Nazistowskiego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu, złożonego z 728 polskich więźniów z Tarnowa.
Warto pamiętać, iż 14 czerwca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Pomysłodawcami i organizatorami projektu edukacyjno – sportowego byli nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko. Inicjatywa ta miała na celu krzewienie wiedzy historycznej, uwrażliwienie na potrzebę budowania świata opartego na pokoju i prawdzie oraz oczywiście aktywny tryb życia (przejechaliśmy 52 km, rzecz jasna z odpowiednim zabezpieczeniem i postojami). Obok przejazdu rowerowego na trasie Chorzów – Oświęcim, zaplanowano spotkanie z więźniami oświęcimskimi i ich rodzinami oraz złożenie hołdu pod obozową ścianą śmierci wszystkim pomordowanym w obozie Kl Auschwitz – Birkenau. Nasza grupa prowadzona była przez przodowników turystyki kolarskiej PTTK, Pana Leszka Wolnego oraz Panią Izabelę Kałużę. W pomoc organizacyjną włączył się również Chorzowski Klub Rowerowy.
Naszą szkołę reprezentowali p. Barbara Suligowska i ks. Piotr Lewandowski oraz dwójka uczniów.