nowe klasy 2021/2022

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
JĘZYK ANGIELSKI, HISTORIA, WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE.
Pierwszy język obcy: j. angielski.
Drugi język obcy do wyboru: j. niemiecki lub j. włoski.

Charakterystyka klasy:
Jeśli jesteś humanistą zainteresowanym edukacją prawną lub chcesz sprawdzić się jako dziennikarz, wybierz klasę prawniczo – dziennikarską!
Udział w zajęciach prawniczych z pracownikami Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, spotkania z prawnikami i funkcjonariuszami policji i dobór przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym pozwoli Ci doskonale przygotować się do egzaminu maturalnego. Zdobyta podczas nauki wiedza z powodzeniem otworzy drogę na studiowanie takich kierunków, jak np. prawo, dziennikarstwo, historia, politologia, nauki społeczne, stosunki międzynarodowe, psychologia, socjologia, historia sztuki, kulturoznawstwo, studia filologiczne, aktorskie i wiele innych.
Udział w obozach naukowych pozwoli Ci rozwinąć wiedzę i umiejętności dziennikarskie. Zabierzesz głos w wielu debatach oksfordzkich. Będziesz współorganizatorem Festiwalu Teatralnego oraz innych prestiżowych imprez wpisanych w tradycję III LO im. Stefana Batorego.

Jeśli lubisz zgłębiać tajniki historii, zdobywać informacje o otaczającym Cię świecie, relacjonować wydarzenia kulturalne, naukowe i artystyczne w regionie, to klasa I A jest właśnie dla Ciebie!

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
JĘZYK POLSKI, JĘZYK ANGIELSKI.
Pierwszy język obcy: j. angielski.
Drugi język obcy do wyboru: j. niemiecki lub j. włoski.

Charakterystyka klasy:
Oferta klasy teatralnej skierowana jest do uczniów, w której powitamy osoby nie tylko zafascynowane teatrem, ale każdą formą sztuki. To miejsce dla tych, którzy pragną rozwijać pasję do fotografii, malarstwa, kina czy muzyki. Każdą okazję wykorzystamy na poszerzanie horyzontów artystycznych, co oznacza wyjazdy na festiwale filmowe, festiwale fotografii, wyjścia na spektakle teatralne oraz uczestnictwo w warsztatach teatralnych, fotograficznych i filmowych czy spotkaniach z artystami. W ramach zajęć z języka angielskiego będzie można sprawdzić się jako tłumacz audiowizualny czy aktor podkładający głos. Naszym uczniom chcemy również  dać możliwość sprawdzania się w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych. Festiwal Teatralny, Artysta do Kwadratu, Konkurs Piosenki, to niektóre tylko z propozycji dla uczniów.
Ponadto w programie nauczania znajdują się warsztaty teatralne i warsztaty ekspresji kulturalnej. Zapraszamy osoby pomysłowe, dynamiczne, odważne, z inicjatywą i chęcią tworzenia, ale też te, które dopiero poszukują swojej pasji w świecie sztuki.

Jeśli masz duszę artysty i chciałbyś/-abyś rozwinąć lub odkryć w sobie nowe talenty, poznać ciekawych ludzi, którzy tak jak Ty kochają sztukę, to klasa I B jest właśnie dla Ciebie!

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI, INFORMATYKA
Pierwszy język obcy: j. angielski.
Drugi język obcy do wyboru: j. niemiecki lub j. włoski.

Charakterystyka klasy:
Jeśli lubisz zagadki logiczne, rozwiązywanie zadań matematycznych bywa dla Ciebie wciągającym zajęciem, interesują Cię odpowiedzi na pytania o to, co i jak działa
a komputer nie jest dla Ciebie jedynie przeglądarką, to znalazłeś klasę dla siebie!
Uczniowie klasy matematycznej będą mogli uczestniczyć w projekcie „Robotyka” oraz nauczyć się programowania w języku Python (kurs prowadzony przez Centrum Mistrzostwa Informatycznego przy współudziale Akademii Górniczo-Hutniczej
w Krakowie).
Współpraca z Wydziałem Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej pozwoli uczniom ukończyć kurs programistyczny i otrzymać certyfikat wydany przez pracowników naukowych tejże uczelni.
Nie obawiaj się jednak, że zostaniesz zaszufladkowany jako osoba, która może wyłącznie zajmować się rozwiązywaniem zadań, liczeniem, programowaniem, itp. Chcesz rozwijać swoje zainteresowania sportowe, artystyczne, taneczne, literackie, filmowe, teatralne, fotograficzne (i co Ci jeszcze Twoja wyobraźnia podpowiada), dobrze trafiłeś. Pomożemy Ci rozwijać pasje i godzić zainteresowania.
Nasza szkoła ułatwia rozwój w wielu dziedzinach a sprzyja temu uczestnictwo w obozach naukowych (jednym z obieranych kierunków jest Wrocław i Politechnika Wrocławska a przy okazji uczestnictwo w Dolnośląskim Festiwalu Nauki). Uczniom w klasie pierwszej proponujemy zajęcia z filozofii, co pozwala zrozumieć, jak matematyka wiąże się z biologią, fizyką, psychologią czy muzyką.
Proponujemy Wam naukę w szkole, która oferuje nowoczesne rozwiązania, metody, pomoce.
III LO im. Stefana Batorego to ponad 70 lat tradycji i doświadczenia, nie pozwolimy Ci się nudzić!

Jeśli interesujesz się naukami ścisłymi, chcesz rozwijać swoje zdolności matematyczne i nie tylko, studiować na kierunkach politechnicznych i przyrodniczych, to klasa I C jest właśnie dla Ciebie!

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
JĘZYK POLSKI, JĘZYK ANGIELSKI, GEOGRAFIA
Pierwszy język obcy: j. angielski.
Drugi język obcy do wyboru: j. niemiecki lub j. włoski.

Charakterystyka klasy:
Profil klasy medialno – dyplomatycznej skierowany jest do uczniów, którzy
w przyszłości będą chcieli studiować m.in. na kierunkach: stosunki międzynarodowe, administracja, politologia, MISH, historia, europeistyka, socjologia, dziennikarstwo, komunikacja medialna, psychologia, filologia polska, filologia angielska, hotelarstwo, turystyka. Natomiast rozszerzony program języka angielskiego stwarza możliwość podjęcia studiów nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Niewątpliwym atutem tego profilu jest możliwość uczestniczenia w zajęciach rozwijających zainteresowania pracą w placówkach dyplomatycznych oraz mediach, co gwarantuje współpraca z Regionalnym Ośrodkiem Debat Międzynarodowych
w Katowicach, Uniwersytetem Śląskim oraz Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast współpraca z Radiem Katowice zaowocuje możliwością tworzenia audycji, które będą emitowane w środy o 20.15 podczas programu „Czas na nas”. W drugiej klasie nadejdzie pora na redagowanie gazety pod patronatem Dziennika Zachodniego. Osoby chcące szlifować swoje umiejętności reporterskie, będą mogły współtworzyć audycje nadawane w szkolnym programie telewizyjnym Batory TV.
Uczniowie tej klasy będą mogli uczestniczyć także w spotkaniach z ciekawymi ludźmi ze świata nauki, sztuki czy polityki, a swoje pasje czytelnicze realizować poprzez korzystanie z bardzo nowoczesnego Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach. Współpraca ze szkołą w Bratysławie oraz obozy naukowe to kolejne atrakcje czekające dla osób zainteresowanych tym profilem.

Jeśli jesteś osobą ciekawą życia, aktywną, wrażliwą na problemy globalne świata, lubisz poznawać nowych ludzi i chciałabyś/-byś rozwijać lub odkrywać w sobie dyplomatę, to klasa I D jest właśnie dla Ciebie!

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:
BIOLOGIA, CHEMIA
Pierwszy język obcy: j. angielski.
Drugi język obcy do wyboru: j. niemiecki lub j. włoski.

Charakterystyka klasy:
Klasa medyczna adresowana jest do uczniów zainteresowanych w przyszłości studiami na kierunkach medycznych, około-medycznych oraz przyrodniczych. Uczniowie wiedzę i umiejętności o otaczającym nas świecie będą mogli pogłębiać uczestnicząc w zajęciach organizowanych przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach. Tajniki ludzkiego ciała oraz diagnostyki medycznej poszerzą na zajęciach organizowanych przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Niezapomnianych przeżyć dostarczą zajęcia podczas obozów naukowych i warsztatów prowadzonych na terenie Parków Narodowych
i rezerwatów przyrody.

Jeśli kochasz przyrodę, chcesz nauczyć się zarządzać wiedzą, rozwijać swoje pasje
i zainteresowania, a ponadto planujesz studia na kierunkach medycznych lub przyrodniczych, to klasa I E jest właśnie dla Ciebie!