O budynku i atmosferze

Budynek

Patrząc na budynek III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie trudno uwierzyć, że projekt powstał w 1930 roku. Uchodził on za jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Początkowo miała to być szkoła powszechna.

Uroczystego poświęcenia budynku dokonał 10 listopada 1935 roku ks. Józef Czempiel. 1 września 1948 roku szkołę przeorganizowano z podstawowej na ogólnokształcącą. Otwarto dwie klasy ósme i dwie klasy dziewiąte, których uczniowie zdawali maturę w 1951 roku.

Dzięki inicjatywie ówczesnych nauczycieli w połowie lat 60. w szkole zaczęły odbywać się sesje popularnonaukowe. Różne inicjatywy i starania sprawiły, że w 1964 roku i przez kilka następnych lat liceum otrzymywało sztandar przechodni dla ?Najlepszej szkoły miasta Chorzów?. Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, doceniając dorobek szkoły, w 1972 r. wyróżniło ją złotą odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, a za osiągnięcia sportowe Zarząd Główny ZSZ nadał szkole medal Za Zasługi w Sporcie Szkolnym. Ponadto za wyróżniające przygotowanie uczniów do studiów wyższych oraz za szeroką działalność wychowawczo-społeczną liceum zdobyło na stałe sztandar dla najlepszej szkoły średniej miasta Chorzowa. Sztandar pozostaje w ?Batorym? do dziś i prowokuje, by uczniowie liceum zawsze i we wszystkich dziedzinach wybijali się ponad przeciętność.
Batory

Wchodzę co dzień w te same mury, jednak jest w nich coś, co sprawia, że szkoła ta nie pozostaje zwykłym szarym rytuałem. Uśmiech Pani Krysi i szczere ?Dzień dobry? Pani Ksero. I choć zerówka i sprawdzian z funkcji kwadratowej, mimowolnie się uśmiecham. Otaczają mnie dekoracje festiwalowe, uśmiechnięte twarze, rówieśnicy, przyjaciele? Wiecznie uśmiechnięty Prof. Oleś: ?Dwie minuty spóźnienia!? lub Prof. Sowińska: ?Hello pupil!?. Lekcje mijają, nieco stresów, parę uśmiechów, tost w sali 002, 0,25/10 z języka niemieckiego? To nic, po lekcjach próby do przygotowywanej sztuki, w między czasie dwa spektakle na Małej Scenie i korki z Chemii. Zmęczony, głodny, wyczerpany psychicznie, fizycznie i materialnie, idę przez pusty korytarz Batorego. Za oknem ciemno. Wychodzę ze szkoły, podświetlone okienne pajacyki żegnają, jutro tu wrócę. Mimowolnie się uśmiecham?

Piotruś
Atmosfera

Co jest takiego szczególnego w Batorym? ? takie pytanie zadają sobie skonsternowani ludzie, patrząc na Batorowców, którzy, nieraz dopiero wieczorem, z uśmiechem opuszczają swoją szkołę, by jak najprędzej powrócić do niej nazajutrz. Jak wytłumaczyć fakt, że uczniowie tego liceum, przychodzą do niego z radością, nawet jeżeli w perspektywie mają sprawdzian z biologii czy kartkówkę z ?Pana Tadeusza? na polskim? Jak to możliwe, że bez żadnych protestów, samodzielnie przygotowują szkolne akademie, festiwale i imprezy?

Racjonalnie, nie da się tego wytłumaczyć. Jedni nazwą to Duchem Batorego, inni szczególną atmosferą, jeszcze inni szaleństwem. I wszyscy będą mieć rację.

Bo taki właśnie jest Batory; szalony, nieopisany, spontaniczny, nowoczesny. Wciąż coś się dzieje, czasem ciężko nadążyć za kolejnymi festiwalami i świętami. Akademie Batorego, wykłady, współpraca z uczelniami wyższymi oraz bogata oferta zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez uczniów, sprawia, że każdy znajdzie coś, co pasuje do jego zainteresowań.
Aż wydawać by się mogło, że w tym wszystkim brak czasu na naukę, ale to nieprawda.

Klasy o różnorodnych profilach, świetna kadra pedagogiczna, sprawiedliwy punktowy system oceniania -to wszystko zapewnia najwyższy poziom nauczania w Chorzowie. Nie bez powodu liceum Batorego od lat przechowuje sztandar ?Najlepszej szkoły miasta Chorzów?.

Batory od 60 lat kształci młodzież, przygotowując ją do studiów i kariery zawodowej. Z perspektywy czasu wielu absolwentów stwierdza, że czas spędzony w Batorym był najlepszym okresem ich życia. To chyba o czymś świadczy, prawda?

Pośpiech
Batorowcy o szkole

Uzupełnij zdanie ?Batory to dla mnie??

?drugi dom, noce filmowe, festiwal teatralny i tosty w 002 oraz matematyka z prof. Olesiem.

Monika, 2mi
?miejsce, gdzie nie ma czasu na nudę ;p

Arek, 1min
?matrix, gdzie rządzi Oleś xD

Magda, 2mi
?szkoła z internatem. :)

longer, 2mi

Uzupełnij zdanie ?Najlepsze w Batorym jest/są??

?Festiwal Teatralny.

Mateusz, 2mi
?możliwość rozwijania swoich pasji, a niekoniecznie skupianie się na tym, co nas nie interesuje.

Magda, 1kdz
?to, że wiele rzeczy dzieje się z przymrużeniem oka. Ludzie są fantastyczni, dzięki nim można zrobić mnóstwo ciekawych rzeczy. Ciesze się, że życie Batorego nie zamyka się w ścisłych ramach godzin 7:30-16 i dni poniedziałek- piątek. Odwiedzając inne szkoły po 15, nie uświadczysz tam żywej duszy, a u nas dopiero zaczyna się najlepsza zabawa.

Mazik, 2kt
?czekolada na gorąco z automatu.

Puduś, 2kt